Cyklokros

Cyklokros je tradiční jarní akce, kterou náš oddíl už léta pořádá na Jižním městě. Jedná se o cyklistické závody pro širokou veřejnost.

JARNÍ CYKLOKROS 2023

Ve středu 10. května proběhne tradiční závod horských kol “Jarní cyklokros 2023” pořádaný Cykloturistickým oddílem UFO. Závod je určen pro děti a mládež do 18 let, ale, jak se již stalo tradicí, bude součástí programu i prestižní kategorie “Rodinná štafeta,” která prověří také schopnosti dospělých doprovodů. V nabídce je také kategorie odrážedel pro nejmenší závodníky, kteří ještě nejezdí na bicyklu.

Závod se koná v Centrálním parku JM v blízkosti stanice metra Opatov. Vítězové v každé kategorii se mohou těšit na věcné ceny, především z oblasti cyklodoplňků a příslušenství. Závod je sponzorován Cyklosportem Kern a finančně podporován Městskou částí Praha 11, Zpravodajem městské části Praha 11 – Klíč a organizací Pionýr, z.s.

Těšíme se na všechny závodníky!

Fotky z jarního cyklokrosu 2023 jsou k nahlédnutí zde.

historie cyklokrosu

Tradice cyklokrosů se začala psát přibližně koncem devadesátých let. 

Závody náš oddíl dříve pořádal uzavřené pro své členy, leč později se zrodila myšlenka otevřít závody i veřejnosti. Jedním důvodem bylo větší využití investovaného úsilí do uspořádání závodů, dalším, a stále trvajícím, motivem je prezentace oddílu a potenciál pro získávání nových členů. 

Od doby, kdy se v roce 2002 ujali vedení oddílu současní vedoucí, doznaly závody celé řady změn. Zpočátku jsme museli léčit řadu “dětských nemocí”, zejména po organizační stránce. V současnosti je tým organizátorů (vedoucích oddílu) však již sehraný, což je stěžejní. 

Také materiální zajištění závodní dráhy se nenápadně proměňuje. Barevné praporky doplnila bezpečnostní páska, bambusový stolek u registrací nahradil pod altánkem plastový stolek se židličkami a stopky s papírem a tužkou v ruce nahradil neocenitelný pomocník – počítač s programem na měření časů závodníků vlastní tvorby. 

Co se za poslední léta nijak významně nezměnilo je umístění závodní trati mezi travnatými kopečky u stanice metra Opatov a partneři závodů – Městská část Praha 11 a Cyklosport Kern, který tradičně daruje ceny pro vítěze. Doufejme, že i v dalších letech bude o závody zájem a budeme moci uzřít mnoho vítězoslavných úsměvů ve tvářích malých závodníků. 

Pokud patříte mezi ty, kdo naše závody ještě neokusili a je vám 6 – 18 let, neváhejte se zúčastnit. Závody se konají obvykle první středu v květnu a v říjnu v Centrálním parku JM, a to odpoledne. Podrobnější časové určení lze zjistit s předstihem na našich stránkách nebo ve zpravodaji MČ Praha 11 – Klíč.

(Jarda Hejný, UFO)

fotografie z cyklokrosů